امنیت داده مطالعات و تکنولوژی محافظت از داده‌های با ارزش و حساس شرکت‌ها و مشتری‌ها مانند اطلاعات شخصی یا مالی است. داده‌های با ارزشی که شرکت شما جمع‌آوری، ذخیره و مدیریت می‌کند. چنین اطلاعاتی مثل داده‌های مالی یا پرداخت‌ها، استعداد فکری و اطلاعات شخصی حساس در مورد کارمندان یا مشتریان شما معدن طلایی برای هکرها است. امنیت داده‌های پردازش‌ شده و تکنولوژی‌هایی که باید برای حفاظت از این داده‌ها از آن‌ها استفاده کنید; عنصری حیاتی برای محافظت از شهرت و سلامت مالی شرکت شما است.

چرا امنیت داده اهمیت دارد ؟

داده‌‍‌هایی که شرکت شما تولید، جمع آوری، ذخیره و مبادله می‌کند دارایی با ارزشی است. محافظت از آن در مقابل فساد و دسترسی غیر قانونی توسط عوامل داخلی یا خارجی، از شرکت شما در برابر اتلاف مالی، تخریب شهرت، فروپاشی اطمینان مشتری و از بین رفتن تدریجی برند شما جلوگیری می‌کند. به علاوه، دولت و قوانین در مورد امینت داده شرکت شما را ملزم می‌داند که به این قوانین و مقررات در هر تجارتی عمل کنید.

روش‌های کنترل امنیت داده چیست؟

درک اهمیت امنیت داده به شما در برنامه ریزی برای محافظت از آن داده‌ها کمک خواهد کرد. تکنولوژی و فرآیندهای بسیاری برای امینت اطلاعات وجود دارد که می تواند بهره وری شرکت شما را با محافظت از داده تضمین کند. انواع کنترل امنیت داده به صورت زیر است :

احراز هویت

احراز هویت همراه با مجوز یکی از روش‌های پیشنهادی برای تقویت امنیت داده و محافظت از آن در برابر هکرهاست. تکنولوژي احراز هویت بررسی می‌کند که آیا اختیار یک کاربر با چیزی که در پایگاه داده شما ذخیره شده همخوانی دارد یا خیر. فرآیندهای احراز هویت استاندارد امروزه از ترکیبی از روش‌ها برای شناسایی یک کاربر مجاز استفاده می‌کنند مثل گذرواژه، پین‌ها، نشانه‌های امنیتی (swipe card) یا زیست سنجی (biometrics).

احراز هویت با تکنولوژي امضا آسان‌تر شده است که در آن با یک نشانه امنیتی یک کاربر مجاز می‌تواند به سیستم‌ها، پایگاه‌ها و برنامه‌های متعددی دسترسی داشته باشد. تکنولوژي احراز هویت مشخص می‌کند که یک کاربر مجاز می‌تواند چه کارهایی روی وبسایت یا سرور شما انجام دهد یا چه چیزهایی ببیند.

کنترل دسترسی

احراز هویت و مجوز از طریق فرآیندی به اسم کنترل دسترسی اتفاق می‌افتند. سیستم‌های کنترل دسترسی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • کنترل دسترسی محتاط (با کمترین محدودیت) که بر اساس مشخصات کاربران یا گروه‌ها به آن‌ها اجازه دسترسی به منابع را می‌دهد.
  • کنترل دسترسی مبتنی بر نقش افراد که دسترسی افراد را بر اساس نقش سازمانی آن‌ها تعیین می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد فقط به اطلاعات خاصی دسترسی داشته باشند.
  • کنترل دسترسی مدیریت که مدیر سیستم اجازه می‌دهد تا به دسترسی به تمام اطلاعات را کنترل کند.

پشتیبانی و بازیابی اطلاعات

اولویت بندی امنیت داده به برنامه‌ای برای چگونگی دسترسی به داده‌های شرکت و مشتری‌های شما در زمان نقص فنی سیستم، حوادث یا خرابی داده، یا نفوذ به اطلاعات نیاز دارد. گرفتن فایل پشتیبان از داده‌ها به طور منظم امری مهم است.

تهیه فایل پشتیبان از داده‌ها یعنی یک کپی از داده‌ها تهیه و روی یک سیستم یا وسیله دیگری مثل هارد، سی‌دی یا ابر اطلاعاتی ذخیره کنید. سپس می‌توانید داده‌های از دست رفته را با استفاده از فایل پشتیبان خود بازیابی نمایید.

رمز نگاری

نرم افزار رمزنگاری داده به طور موثری امنیت داده را بهبود می‌دهد که اینکار را با استفاده از یک الگوریتم رمز (called a cipher) و کلید رمز که متن معمولی را به یک متن کدگذاری شده تبدیل می‌کند انجام می‌دهد. برای یک فرد غیر مجاز داده‌های رمز شده غیرقابل خواندن خواهند بود.

این داده می‌تواند فقط توسط کاربری که کلید مربوطه را دارد رمزگشایی گردد. رمزنگاری برای محافظت از داده‌ای که ذخیره کرده‌اید، داده‌های در حال استراحت (data at rest) و داده‌هایی که بین پایگاه داده، تلفن همراه و ابر اطلاعاتی مبادله می‌شوند ( داده های درحال انتقال) استفاده می‌گردد. کلید رمزگذاری باید محفوظ باقی بماند، یعنی سیستم‌‍‌های مدیریت مهم خود را محافظت کنید، منابع را مدیریت نمایید، فایل پشتیبان رمزنگاری را در محلی دیگر ذخیره کنید و دسترسی را محدود کنید.

 پوشش داده

نرم افزار پوشش داده، داده‌ها را با مخفی کردن حروف و اعداد به وسیله کاراکترهای نماینده پنهان می‌کند. داده همچنان پشت این پوشش مخفی شده است. این نرم افزار فقط وقتی داده‌ها را به شکل اصلی برمیگرداند که کاربر مجاز آن داده‌ها را دریافت کند.

 نشانه گذاری

روش نشانه‌ گذاری داده‌های حساس را با کاراکترهای تصادفی جایگزین می‌کند به طوری که با استفاده از الگوریتم‌ها قابل بازگردانی نیست. ارتباط بین داده و مقادیر نشانه گذاری شده به جای اینکه با استفاده از یک الگوریتم ریاضی ( مثل رمزنگاری) تولید و رمزگشایی شوند، در جدول بازنگری پایگاه داده محافظت شده‌ای ذخیره می‌شود.

نشانه‌ای که مربوط به داده واقعی است در سیستم‌های مختلفی به عنوان جایگزین استفاده می‌شود. این در حالی است که داده واقعی در یک پایگاه داده ایمن و جداگانه ذخیره شده است.

حذف و پاکسازی

وقتی داده الکترونیکی دیگر مورد نیاز نباشد و لازم باشد که برای همیشه از سیستم پاک شود، پاکسازی سیستم می تواند داده‌ها را بازنویسی کند به طوریکه قابل بازیابی نباشند. پاکسازی با حذف فرق می‌کند. حذف فرآیندی است که به سادگی داده را به نحوی پنهان می‌کند که به راحتی قابل بازیابی باشد.