امروزه امنیت شبکه به موضوعی بسیار مهم تبدیل شده است، زیرا در طی سال‌های اخیر شمار حملات سایبری به شدت افزایش یافته است. انتظار می­‌رود تا سال 2019 زیان­‌های ناشی از جرایم سایبری در سرتاسر جهان به حدود 1/2 تریلیون افزایش یابد. این عدد خود بیانگر اهمیت امنیت شبکه و لزوم اختصاص بودجه کافی به آن است. مهم نیست چه نوع کسب و کاری دارید، آنچه که مهم است لزوم اولویت دادن به امنیت شبکه است زیرا با بهبود امنیت شبکه می­‌توان از ماهیت داده‌­ها و کارایی شبکه حفاظت کرد. امنیت شبکه مانند دیواری برای حفاظت از شبکه عمل می‌­کند، زیرا تهدیدات مختلف را شناسایی می­‌کند و مانع دسترسی آنها به شبکه می­‌شود. 5 نوع امنیت شبکه وجود دارد. در ادامه انواع امنیت شبکه و علت نیاز به هر کدام را شرح می­‌دهیم.

 کنترل دسترسی به شبکه (NAC)

با کنترل دسترسی به شبکه یا NAC می­‌توان مشخص کرد که چه کسی می­‌تواند به شبکه دسترسی پیدا کند و چه کسی نمی‌­تواند. NAC به ما امکان می­‌دهد تا کاربران و دستگاه­‌های مختلف را شناسایی کنیم و بفهمیم که آیا کاربر غیرمجازی در تلاش است تا وارد شبکه شود یا نه. بنابراین، با NAC می­توان سیاست‌­های امنیتی مختلفی را برای مسدود کردن دسترسی برخی دستگاه‌­ها و کنترل آنچه که در شبکه رخ می‌­دهد تنظیم و اعمال کرد.

همچنین می­‌توان ابزارهای تحلیل رفتار را به کار گرفت. این ابزارها به ما کمک می­‌کنند تا رفتارهای غیرعادی را در شبکه شناسایی کنیم. این ابزارها را همچنین می­‌توان طوری تنظیم کرد تا اگر کاربری غیرعادی رفتار می‌­کند، پیام هشداری ارسال شود.

امنیت برنامه (اپلیکیشن)

برای حفظ امنیت شبکه می­‌توان از امنیت برنامه نیز استفاده کرد؛ امنیت برنامه طوری طراحی می­‌شود تا حفاظت کامل از برنامه‌­ها را فراهم کند. امنیت برنامه بسیار مهم است زیرا مانع استفاده هکرها از برنامه­‎‌هایی که نقص دارند می‌شود.

نرم‌­افزارهای ­ضد ویروس­ و ضد بدافزار

برای حفاظت از شبکه در برابر جاسوس‌­افزارها، تروجان­‌ها، ویروس­‌ها و فیشینگ حتماً باید از نرم­‌افزارهای ضد ویروس و ضد بدافزار استفاده کرد. بدافزارها برای شبکه همچون یک بیماری هستند و نه تنها در شبکه باقی می‌­مانند و بذر حملات بیشتری را می‌کارند، بلکه موجب عملکرد بد و خرابی سیستم­‌ها نیز می‌­شوند.

نرم­‌افزارهای ضد ویروس و ضد بدافزار به ما امکان می­‌دهند تا تهدیدات بدافزارها و سایر ویروس­‌ها را به آسانی کشف کنیم، زیرا آنها شبکه را در جستجوی بدافزارهای پنهان پیوسته اسکن می­‌کنند.

امنیت ای­میل

بسیار مهم است که به امنیت ای­میل نیز به عنوان یکی از انواع امنیت شبکه توجه کافی داشته باشید، به ویژه اگر در کسب و کارتان از ای­میل­ زیاد استفاده می‌کنید. حملات فیشینگ می­توانند موجب اختلالات گسترده‌­ای در عملیات کاری شوند، از این رو، ضروری است که برای بکارگیری برترین نوع امنیت شبکه سخاوتمندانه سرمایه­‌گذاری کنید.

اگر هکرها بتوانند به اطلاعات شخصی و مالی دسترسی یابند، شروع به باجگیری می­کنند. حتی ممکن است با ارسال بدافزار به مشتریان و سرقت اطلاعات­شان، آنها را نیز به دام بیاندازند. از این روست که در هر کسب و کاری امنیت ای­میل اولویت بالایی دارد.

امنیت بی­سیم

نوع دیگری از امنیت شبکه که باید در آن سرمایه­‌گذاری کرد، امنیت بی­سیم است. امروزه کسب و کارها از رایانش ابری بیشتر استفاده می­‌کنند و این به معنی شمار بیشتر شبکه­‌های بی­سیم و نقاط دسترسی (اکسس‌­پوینت) است. مشکل بزرگ این است که شبکه‌­های بی­سیم چندان امن نیستند و هکر­ها به آسانی می‌­توانند به آنها حمله کنند؛ به همین جهت است که امنیت بی‌سیم باید تأمین شود.

اهمیت امنیت شبکه

شرکت­‌ها و کسب‌وکارها باید به اهمیت امنیت شبکه واقف باشند. خواه شرکت دولتی باشد یا خصوصی، استارت­‌اپ باشد یا چند ملیتی، کوچک باشد یا بزرگ، مهم این است امنیت شبکه اولویت بالایی دارد. حتی کوچکترین نفوذ به شبکه می­‌تواند امنیت شبکه را به خطر بی‌اندازد و زیان­‌های جبران­‌ناپذیری را به بار آورد. بنابراین، اهمیت امنیت شبکه باید به کارکنان آموزش داده شود.

شرکت­‌ها باید مرتباً سیستم‌­هایشان را بروزرسانی کنند، زیرا هکرها همواره نقص­‌های جدیدی را در امنیت شبکه کشف می‌کنند و از آنها برای رخنه به شبکه استفاده می­‌نمایند.

تمرکز امنیتی

اگر مسئول امنیت شبکه یک شرکت هستید، باید توجه­تان را روی چند فعالیت متمرکز کنید. این فعالیت‌ها عبارتند از:

  • برحذر داشتن

به کارکنان آموزش دهید که از نفوذ غیرقانونی به شبکه‌­ها پرهیز کنند.

  •  جلوگیری

همواره اقدامات جدیدی انجام دهید تا مانع دسترسی غیرمجاز به شبکه­ شوید. این کار را می‌­توانید با ایجاد دسترسی‌­های خاص، به روزرسانی سیستم­‌های امنیتی، و رمزنگاری ارتباطات انجام دهید.

  •  کشف

یاد بگیرید که نفوذهای امنیتی را شناسایی کنید. همواره اطلاعات آنهایی را که به شبکه دسترسی دارند ثبت کنید.

  • تصحیح

پس از شناسایی نقص‌­های امنیتی در شبکه آنها را برطرف کنید. اگر در گذشته به شبکه نفوذ شده است، اقداماتی را انجام دهید تا مانع نفوذ مجدد شوید.

حملات امنیتی

باید همیشه مراقب حملات امنیتی باشید زیرا این گونه حملات چندین نوع مختلف دارند. هکرها و مجرمان سایبری روش‌های مختلف نفوذ به شبکه را به خوبی می‌شناسند، از این رو شما نیز باید با انواع مختلف حملات امنیتی آشنا باشید. هر شبکه کامپیوتری احتمالا در برابر حملات امنیتی زیر آسیب­‌پذیر است:

  • وقفه

در حمله وقفه دسترسی به سرویس هدف گرفته می­‌شود. این نوع حمله، DOS یا ممانعت از سرویس نیز نامیده می­‌شود. هدف اصلی در این نوع حمله مختل کردن ارائه سرویس است.

  • استراق سمع

این حمله بر اساس دسترسی غیرمجاز به شبکه انجام می­‌شود و در آن اطلاعات حساس و ارزشمند به سرقت می‌­رود.

  • دستکاری

در این نوع حمله منابع دستکاری می‌­شود و اطلاعاتی که بین طرف­‌ها منتقل می­‌گردد به تدریج تغییر می­‌کند. ممکن است در این حمله اطلاعات نادرستی به یک طرف ارسال شود و مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند.

  • جعل

از حملۀ جعل برای گذر از آزمون­های هویت­سنجی استفاده می­‌شود. در این نوع حمله از جعل هویت یا تقلید هویت استفاده می‌­شود. در این حمله اطلاعات جدیدی بدست آورده می­شود و آن اطلاعات بر روی فایلی ذخیره می­‌گردد؛ از این اطلاعات عمدتاً برای دسترسی به داده­‌ها یا سرویس‌­ها استفاده می‌­شود.

موارد فوق انواع اصلی حملات امنیتی هستند که می­‌توانند امنیت سیستمی را به خطر بیاندازند. هر سیستمی در برابر دو نوع حمله، یعنی حمله اکتیو و حمله پسیو، آسیب­‌پذیر است. برای تضمین امنیت شبکه ضروری است که از سیستم در برابر این دو نوع حمله حفاظت کنید.

  ­