بدون وجود یک ارزیابی جامع و مستقل، فهمیدن اینکه کدام بخش از کسب و کار شما از نظر امنیتی آسیب پذیر است تقریبا غیرممکن است. همیشه از صاحبان کسب و کارهای کوچک می‌شنویم که می‌گویند: ((می‌دانند باید برای حفاظت از شبکه کسب و کار خود باید تمهیداتی بیاندیشند، ولی نمی‌دانند دقیقا چه کاری)). این موضوع به این معنی نیست که آن‌ها در این زمینه کوتاهی می‌کنند: اغلب آن‌ها نرم افزارهای محافظ مثل آنتی ویروس‌ها و فایروال‌های توصیه شده را نصب می‌کنند و اقدامات مربوط به حفاظت از اطلاعات را رعایت می‌کنند. آنها همچنین سیاست‌های صحیح پسوورد گذاری را اعمال می‌کنند و از مطلع بودن تیم کارمندان نسبت به دانش مدرن مربوط به هکرها و راه‌های هک شدن گجت‌ها و اطلاعات اطمینان حاصل می‌کنند. اما بازهم احساس می‌کنند که همین حالا هکرها از طریق نقاط آسیب پذیر شبکه  امنیتی آن‌ها در حال نفوذ به سیستم امنیتی شرکت هستند و برای برقراری امنیت بیشتر باید کار بیشتری انجام دهند.

متاسفانه این نگرانی‌ها بی‌مورد نیست. در حقیقت احساس آنها کاملا درست است: هکرها همیشه و به شکل خستگی ناپذیری در حال کار برای نفوذ به دیوار امنیتی سیستم‌ها هستند و هفته‌ها و شاید ماه‌ها طول می‌کشد که بتوان این افراد را شناسایی کرد. تعداد این افراد هم بسیار زیاد است؛ طبق گزارشThe Cybersecurity Insight Report از CDW، ۴۶ درصد از سازمان‌ها در هر ۱۲ ماه، حداقل یکبار با حمله جدی از طرف هکرها مواجه می‌شوند که ۲۲ درصد از آن‌ها به طور جدی در معرض خطر شکستن دیوار امنیتیشان قرار می‌گیرند.

ولی خوشبختانه برای جلوگیری از این اتفاق راه‌حل‌هایی هم وجود دارد که آنقدرها هم سخت نیست. استفاده از تمهیدات امنیتی مستقل یک راه‌حل خوب برای شناسایی دقیق نقاط آسیب پذیر و برطرف کردن نقایص امنیتی محسوب می‌شود. با بهره‌گیری از تجهیزات امنیتی می‌توانید از غیرقابل نفوذ بودن شبکه امنیتی خود تا حد زیادی مطمئن باشید، همچنین اینکه در اغلب موارد، نقاط آسیب‌پذیر شبکه‌های امنیتی به خاطر باگ‌های نرم افزاری یا سخت افزاری نیست، بلکه به خاطر رعایت نکردن برخی قوانین و سیاست‌های ضروریست و به همین خاطر، هزینه زیادی به شما تحمیل نمی‌کند.

چه تمهیدات امنیتی برای کسب و کار خود باید بیاندیشید؟

انواع مختلفی از تمهیدات امنیتی وجود دارند که سازمان‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. بسیاری از کسب و کارها کار تقویت سیستم امنیتی خود را با اسکن آسیب پذیری آغاز می‌کنند که توسط ابزارهای سنجش اتوماتیک انجام می‌گیرد و شبکه امنیتی کسب و کار را برای ردیابی نقاط آسیب پذیر اسکن می‌کند. Tech Target درباره اسکن آسیب پذیری اینگونه توضیح می‌دهد: «اسکن آسیب پذیری مقدار آسیب پذیری یک سیستم را ارزیابی و در یکی از دسته‌های کامپیوترها، شبکه‌ها و تجهیزات ارتباطی طبقه بندی می‌کند.»

استفاده از این سیستم امنیتی به شما کمک زیادی خواهد کرد، با این وجود بسیاری از هکرها برای رسیدن به اهدافشان از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کنند. پس به کسب و کارها پیشنهاد می‌کنیم که از اسکن آسیب پذیری فراتر بروند و تست‌های مربوط به آنالیز حفره‌های امنیتی و تست نفوذ پذیری در شبکه امنیت را هم انجام دهند.

آنالیز حفره‌های امنیتی، در ابتدا شامل مجموع مصاحبه‌ها و ملاقات‌های جامع با تیم آی تی شرکت، مدیران اجرایی و کارمندان می‌شود که در نهایت وضعیت و سیاست‌های امنیتی شرکت را مشخص و تبین می‌کند. سپس آنالیزور، حفره‌های امنیتی موجود در شبکه امنیتی را شناسایی می‌کند و بهترین اقدامات و توصیه‌های امنیتی را برای رفع مشکلات ارائه می‌کند.

تست‌های نفوذ پذیری توسط هکرهای به اصطلاح کلاه سفید انجام می‌گیرد که همه راه‌های مورد استفاده هکرهای متجاوز را برای نفوذ به شبکه امنیتی شرکت امتحان می‌کنند تا به این صورت پتانسیل‌های آسیب پذیری شرکت را پیدا کنند. رایج ترین تست‌های نفوذ به شرح زیر است:

  • تیم قرمز: در این روش‌ها هکرها تلاش می‌کنند تا به شکل مخفی و نامرئی به شبکه نفوذ کنند. تکنیک‌های این تیم شبیه به روش‌ها و تکنیک‌های هکرهای متجاوز است.
  • تیم بنفش: در کنار تیم قرمز، متخصصین تیم بنفش قرار دارند که حملات روی داده و آسیب‌های اتفاق افتاده توسط تیم قرمز را ارزیابی می‌کنند و بهترین استراتژی‌های امنیتی را برای شبکه درنظر می‌گیرند.
  • مهندسی اجتماعی: که به تشخیص تاکتیک‌های مورد استفاده هکرهای متجاوز برای فریب دادن کاربران (مانند ایمیل های نفوذگر) می‌پردازد.
  • مهندسی اجتماعی فیزیکی: در این روش آنالیزورها به شکل حضوری و فیزیکی، به یک سازمان یا منطقه حفاظت شده حمله می‌کنند و سعی می‌کنند که به آن نفوذ کنند.

انواع دیگری از تست‌های نفوذپذیری هم وجود دارد که می‌تواند در اصطلاحات کمی پیچیده و گیج کننده به نظر برسند. چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که سازمان از یک تیم آنالیز امنیت شایسته و متخصص بهره بگیرد که توانایی تشخیص بهترین و موثرترین مدل را برای سازمان موردنظر داشته باشد. هوشمندانه‌ترین اقدام این است که حتما هردو تست حفره‌های امنیتی و نفوذپذیری توسط متخصصان متبحر مورد ارزیابی قرار بگیرد زیرا این دو مورد کاملا از هم جدا هستند و دو روش ارزیابی متفاوت را طلب می‌کنند.

کسب و کارهای کوچک استفاده از تمهیدات امنیتی را از کجا باید آغاز کنند؟

شما می‌توانید با کمک یک شرکت ارائه دهنده خدمات امنیتی از سرویس‌هایی که امنیت شما را تامین می‌کنند بهره ببرید. آنها تجهیزات لازم و معتبری مثل ابزارهای سیسکو و کربن بلک را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد. بعد از نصب تجهیزات هم از موتورهای اکتشافی مثل Threat Check برای ارزیابی وضعیت استفاده می‌شود. این راه یک روش ساده ولی جامع برای آغاز کار کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شود، که به درک آنها از شبکه امنیتی و تشخیص نقاط آسیب پذیر شبکه کمک می‌کند.

برای یک سازمان، هیچ چیز مهمتر از حفاظت از اطلاعات شرکت نیست. بیشتر صاحبان کسب و کار برای مصون نگه داشتن اطلاعات کسب و کارشان تمام تلاششان را می‌کنند، ولی به خاطر عدم داشتن تخصص لازم برای مواجه با هکرها، همچنان در معرض خطر حمله‌های سایبری قرار می‌گیرند. تنها راه برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی، بهره‌گیری از یک تیم متخصص و باتجربه در زمینه امنیت شبکه است که کسب و کار شما را از دستبرد یا فاش شدن اطلاعات محرمانه حفظ کند.