تهدید باج‌‌افزاری (Ransomeware) فایل‌‌های به اشتراک گذاشته شده تحت شبکه در ارائه‌دهندگان خدمات ابری، یک خطر بسیار جدی است. تحقیقات وکترا (Vectra) برای گزارش “Spotlight Report On Ransomeware” نشان می‌دهد که موثرترین سلاح مجرمان سایبری حمله باج‌افزاری به شبکه است. این حملات امکان رمزنگاری مخرب فایل‌های به اشتراک گذاشته شده در سرورهای شبکه، به‌ویژه فایل‌های ذخیره‌شده در زیرساخت، را ایجاد می‌کند.

امروزه مهاجمان به سادگی می‌توانند از نبود امنیت کافی محیط شبکه استفاده کنند. آنها می‌توانند فایل‌های به اشتراک گذاشته شده در شبکه را رمزنگاری (Encrypt) کنند. با رمزنگاری فایل‌هایی که توسط بسیاری از نرم‌افزارها در شبکه قابل دسترسی است، مهاجمان فرصت بهتری نسبت به رمزنگاری فایل‌ها در دستگاه‌های شخصی کسب می‌کنند تا باج بگیرند.

بر اساس گزارش وکترا (Vectra’s 2019 Spotlight Report on Ransomware)، تهدید باج‌‎افزاری اخیر بیشتر بر روی فایل‌‌های به اشتراک گذاشته در شبکه‌ای از زیرساخت‌های ابری، تمرکز دارند. مجرمان سایبری سازمان‌هایی را هدف قرار می‌دهند که به احتمال می‌دهند بشود از آنها باج بیشتری گرفت. در زمان حمله‌های باج‌افزاری، هزینه‌های ناشی از توقف کار، عدم امکان بازیابی داده‌های پشتیبان و آسیب به اعتبار سازمان فاجعه‌بار است.

سرپرست تحلیل‌های امنیتی وکترا می‌گوید:« تاثیر تهاجمات باج‌افزاری علیه ارائه‌دهندگان خدمات ابری، هنگامی که سیستم‌های تجاری با میزبانی ابری برای هر مشتری رمزنگاری شده‌اند، به مراتب ویران‌کننده‌تر است. امروزه حملات باج‌‌افزاری فایل‌‌های به اشتراک گذاشته شده، بسیار کارآمد و از پیش طراحی‌شده هستند. ضمن اینکه این حملات خیلی سریع و بدون واسطه انجام می‌پذیرند.»