بیتگلس (Bitglass) یافته‌های آخرین گزارش خود به نام «پادشاهان ترسناک نفوذ» را منتشر کرده‌ است.

بیتگلس سه مورد از بزرگترین نفوذهای داده (data breaches) شرکت‌های تجاری را از سه سال گذشته مورد بررسی قرار داده است. این بررسی به منظور کشف روندهای امنیت سایبری و نشان دادن آسیب‌های شدیدی که می‌تواند در اثر امنیت سایبری نامناسب ایجاد شود، انجام شده است. در بین حوادثی که در این گزارش ذکر شد، نفوذ به شرکت ماریوت سال 2018، نفوذ به شرکت اکوئیفاکس در ۲۰۱۷ و نفوذ به شرکت یاهو در 2016 آمده است.

«پادشاهان ترسناک نفوذ»، به بررسی علل، پیامدها و واکنش‌های شرکت برای هر کدام از این نفوذ‌های مهم می‌پردازد. علاوه بر این، این سه مورد از مهم‌ترین رویدادهای امنیتی سایبری‌اند که بر روی سازمان­‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی در طول سه سال گذشته تاثیر گذاشته‌اند. یافته‌های این گزارش، شباهت‌های بین این نفوذ‌ها را نشان داده و پیشنهاد می‌دهد که سازمان‌ها از اشتباهات همتایان خود یاد بگیرند.

یافته‌های کلیدی:

  • تعداد میانگین افرادی که به طور مستقیم تحت‌تاثیر هر نفوذ قرار گرفتند ۲۵۷ میلیون نفر بود.
  • تا به امروز، این نفوذ‌ها به طور متوسط تا ۳۴۷ میلیون دلار هزینه قانونی، مجازات‌ها، هزینه‌های اصلاح و سایر هزینه‌ها را در بر داشته­‌اند.
  • میانگین کاهش سهم بازار پس از رخداد نفوذ ۷۴۲ میلیون دلار بود (این مورد نقض حریم خصوصی فیسبوک که ۴۳ میلیارد دلار افت پوشش بازار را در بر داشت، را نادیده گرفت).
  • به طور متوسط ۴۶ روز طول کشید تا قیمت سهام این شرکت‌ها به سطوح پیش از نفوذ برگردد. قیمت سهام شرکت اکوئیفاکس هنوز بهبود نیافته است.

ریچ کامپانا، افسر ارشد بازاریابی بیتگلس می‌گوید: “بزرگ‌ترین نفوذ به اطلاعات در طی سه سال گذشته باعث خسارات گسترده و جبران‌ناپذیری به شرکت‌های بزرگ و سهامداران آنها در سراسر جهان شده‌ است. اگر شرکت‌های بزرگ با منابع بی‌پایان قربانی حملات خارجی شوند، پس شرکت‌ها از هر اندازه­ای باید در موارد مربوط به امنیت سایبری خود هوشیار باشند. تنها با اتخاذ یک رویکرد پیشگیرانه بر امنیت است که می­‌توان از نفوذ جلوگیری کرد و داده‌ها را واقعاً ایمن نگه داشت.”