امنیت نقطه نهایی به امن سازی نقاط انتهایی، یا دستگا‌‌ه­‌های کاربر­نهایی مانند دستگاه­‌های دسکتاپ، لپتاپ و موبایل­ها برمی­گردد. نقاط انتهایی به عنوان نقاطی از دسترسی به شبکه  یک شرکت خدمات­ رسانی می­‌کنند و نقاط ورودی ایجاد می­‌کنند که ممکن است توسط کاربران مخرب از آن­­ها سوء استفاده شود. نرم­افزار امنیت نقطه‌­انتهایی از این نقاط ورود، در برابر فعالیت‌­های خطرناک و یا حملات مخرب پشتیبانی می­‌کند. هنگامی کمپانی­‌ها می‌­توانند اطمینان یابند که نقاط ­انتهایی با استاندارد­های امنیتی داده­‌ها منطبق هستند که بتوانند کنترل بیشتری بر تعداد و انواع رو به افزایش نقاط دارای دسترسی به شبکه داشته باشند.

چرا امنیت نقاط­ انتهایی مهم است؟

شرکت­‌ها و کارمندان آن­‌ها، برای دسترسی روان­‌تر به داده­‌ها هر روز بیش­تر از گذشته، شیوه­‌ها را با یکدیگر ترکیب می­‌کنند. علاوه بر تهدیداتی که دسترسی و شبکه­‌های دستگاه موبایل را هدف قرار می­‌دهند، افزایش روش‌­های BYOD (دستگاه خود را بیاورید) آسیب‌­پذیری چندگانه نقاط ­انتهایی ایجاد می­‌کند. افزون بر این، کارکنانی هستند که برای انجام کارها در حال جابه­‌جایی، از خانه یا با اتصال به شبکه­‌های وای فای کار می­‌کنند و این به این معنی است که بیش از همیشه در فضای امنیت شبکه شرکت راه­‌های نفوذ وجود دارد.

در گذشته، بیشتر نقض‌­های امنیتی از طریق شبکه وارد می­‌شدند. با این حال امروزه ورود تهدیدات از طریق نقاط­‌ انتهایی روز به روز افزایش می‌یابد و به این معنا است که پشتیبانی متمرکز شبکه به اندازه کافی اثرگذار نیست. فضای امنیتی متغیر که تعریف روشنی ندارند، نیازمند لایه­‌های جدید امنیتی از طریق پشتیبانی نقطه ­انتهایی هستند. امنیت باید کنترل بیشتری بر نقاط دسترسی داشته باشد تا از آسیب‌­پذیری­‌هایی که ممکن است به واسطه کاربرد دستگاه­‌های کنترل از راه دور افزایش­‌ یابند، جلوگیری کند.

امنیت نقطه‌ ­انتهایی با نقطه­‌اثر DLP (جلوگیری از دست دادن داده‌­ها)

  • امنیت نقطه‌ ­انتهایی و شبکه

نرم­افزار امنیت نقطه­‌انتهایی از کنترل رمزگذاری و برنامه‌­کاربردی بهره‌ ­می­‌گیرد تا دستگاه­‌هایی که به شبکه شرکت دسترسی دارند را امن کند و بنابراین به منظور نظارت و مسدود ساختن فعالیت­‌های مخاطره‌­آمیز، امنیت را در آن­ راه­‌های دسترسی بهتر کنترل می‌­کند. رمزگذاری داده‌­ها در نقاط‌ ­انتهایی و دستگاه‌­های ذخیره قابل­ حمل به پشتیبانی دربرابر درز و از دست­ رفتن داده­‌ها کمک می­‌کند.

کنترل برنامه­‌ کاربردی، کاربران نقطه­ انتهایی را از اجرای برنامه‌­های کاربردی غیرمجازی که ممکن است باعث ایجاد آسیب­‌پذیری در شبکه شوند باز می­دارد.

راه‌­حل­های امنیت نقطه­ انتهایی اغلب موارد از یک مدل پشتیبانی مشتری-سرور استفاده می­‌کند، که برای پشتیبانی از شبکه هم از راه‌­حل امنیت مدیریت مرکزی و همچنین از نرم ­افزار مشتری استفاده می­‌کند که به طور محلی بر هر یک از نقاط ­انتهای مورد استفاده برای دسترسی به آن شبکه نصب می­‌شود.

بعضی­‌ها بر یک مدل SaaS (نرم ­افزار به عنوان خدمات) کار می­‌کنند که توسط هر یک از راه­‌حل­‌های امنیت نقطه ­انتهایی و مرکزی، از راه دور حمایت می­‌شوند.

  • امنیت نقطه ­انتهایی و نرم­ افزار آنتی ­ویروس

نرم­افزار آنتی­ ویروس، مرکزی برای امنیت نقطه ­انتهایی است؛ همیشه از دستگاه­‌ها و سرورهای تکی پشتیبانی نمی‌­کند. اجرای پشتیبانی نقطه ­انتهایی با ایجاد امنیت همچنین امن­ سازی دستگاه‌­هایی که به شبکه متصل می­‌شوند، یک رویکرد دو طرفه ایجاد می­‌کند. استفاده از یک رویکرد امنیت نقطه ­انتهایی، نسبت به نرم ­افزار آنتی ­ویروس که تنها پشتیبان شبکه است، نقاط ­انتهایی مسئولیت امنیتی سنگین­‌تری داشته باشند.