امنیت داده‌ها مجموعه‌ای از استانداردها و تکنولوژی‌هایست که از داده‌ها در برابر تخریب عمدی یا تصادفی، اصلاح (تغییرات) یا افشا محافظت می‌کند. امنیت داده‌ها را می‌توان با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها و فناوری‌ها، از جمله کنترل‌های اداری، امنیت فیزیکی، کنترل‌های منطقی، استانداردهای سازمانی و سایر تکنیک‌های محافظت اعمال کرد که دسترسی کاربران یا فرآیندهای غیرمجاز یا مخرب را محدود می‌کند.
امروزه همه مشاغل با داده‌ها سروکار دارند. از غول‎های بانکی که به حجم گسترده‌ای از داده‌های شخصی و مالی دسترسی دارند، کسب و کار یک نفره که اطلاعات شخصی مشتریان خود را روی یک تلفن همراه ذخیره می‌کنند، اطلاعات موجود در شرکت‌ها اعم از بزرگ و کوچک، همگی با داده‌ها در ارتباط هستند.

هدف اصلی امنیت داده‌ها، محافظت از داده‌هایی است که یک سازمان جمع آوری، ذخیره، ایجاد و دریافت می‌کند یا انتقال می دهد. پایبندی (تطابق) نیز یک نکته اساسی است. فرقی نمی‌کند از کدام دستگاه، فناوری یا فرآیندی برای مدیریت، ذخیره یا جمع­آوری داده‌ها استفاده شود، در هر صورت باید از داده‌ها محافظت شود. نقض داده می‌تواند منجر به پرونده‌های دادخواهی و جریمه‌های کلان شود. به این ترتیب خسارت به اعتبار و شهرت یک سازمان وارد نمی‌شود. اهمیت محافظت از داده‌ها از تهدیدات امنیتی امروزه مهم­تر از گذشته است.

فناوری‌های مورد استفاده در امنیت داده‌ها

فناوری امنیت داده در اشکال و فرم‌های مختلفی ایجاد می‌شود و از داده‌ها در برابر تعداد رو به رشدی از تهدیدات محافظت می کند. بسیاری از این تهدیدات از منابع خارجی است، اما سازمان‌ها باید تلاش خود را برای حفظ اطلاعات خود در داخل نیز متمرکز کنند. راه‌های حفظ امنیت داده‌ها عبارتند از:

رمزگذاری داده‌ها: رمزگذاری داده‌ها یک کد را برای هر قطعه مجزا از داده‌ها اعمال می‌کند و بدون ارائه کلید مجاز، به داده‌های رمزگذاری شده دسترسی نخواهد داشت.
پوشش داده‌ها: به پوشش داده‌ها از قسمت‌های خاصی از داده‌ها که می‌تواند آن را در برابر افشای منابع مخرب خارجی و همچنین پرسنل داخلی که می‌توانند به طور بالقوه از داده‌ها استفاده کنند، محافظت می‌کند گفته می‌شود. به عنوان مثال، 12 رقم اول از شماره کارت اعتباری ممکن است در یک پایگاه داده پوشش داده شود.
پاک کردن داده‌ها: در بعضی مواقع، داده‌هایی که دیگر فعال نیستند یا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، باید از بین همه سیستم‌ها پاک شوند. به عنوان مثال، اگر مشتری درخواست کرده است که نام آن‌ها از لیست پستی حذف شود، جزئیات باید به صورت دائمی حذف شود.
برگشت پذیری داده‌ها: با ایجاد نسخه‌های پشتیبان از داده‌ها، سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را در صورت پاک شدن یا خراب شدن تصادفی یا سرقت در هنگام نقض داده، بازیابی کنند.

امنیت داده‌ها را با Forcepoint DLP کنترل کنید.

پایبندی (تطابق) و استانداردهای امنیت داده‌ها  هنگامی که یک سازمان هر نوع اطلاعات شخصی را جمع آوری می‌کند، فوراً به عنوان پردازنده داده شناخته می‌شود. این برچسب با مسئولیت زیادی همراه است. به همین دلیل، تعدادی از مقررات مربوط به پایبندی (تطابق) وجود دارد که سازمان‌هایی را که بدون توجه به نوع یا حجم، در زمینه اطلاعات شخصی مشغول به فعالیت هستند، اداره می‌کند. آیین نامه‌ها و مقرراتی که سازمان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به انتخاب فاکتورهایی مانند صنعتی که شما در آن فعالیت می‌کنید و نوع داده‌ای که ذخیره می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر داده‌های مربوط به شهروندان را در اتحادیه اروپا (EU)  ذخیره می‌کنید، نیاز خواهید داشت که آخرین مقررات GDPR را رعایت کنید. عدم رعایت مقررات تأثیرگذار بر سازمان شما می‌تواند جریمه‌های سنگینی را در پی داشته باشد.
سایر نمونه‌های پایبندی (تطابق) نظارتی و استانداردها عبارتند از:
• NERC –  محافظت از زیر ساخت‌های بحرانی

 • مشخصات امنیتی اطلاعات شخصی چین
  •استانداردهای امنیتی PCI
  الزامات مقررات پایبندی (تطابق) نظارتی معمولاً براساس نوع داده متفاوت است. چند مثال معمولی شامل موارد زیر است:
  •اطلاعات شخصی شناسایی شده   (PII)
  • اطلاعات بهداشتی محافظت شده (PHI, HIPAA)
  • اطلاعات کارت اعتباری

 

اولین قدم‌ها برای استراتژی امنیت داده‌ها (Solid Data Security Strategy)

این امکان وجود دارد که اجرای یک استراتژی امنیت داده‌ها، بدون محدود کردن کارمندان یا تأثیر بر بهره‌وری سازمان به طور کامل از آسیب پذیرترین داده‌های شما محافظت کند. راه حل پیشگیری از از دست دادن داده‌ها با Forcepoint  به شما کمک می‌کند تا داده‌ها را شناسایی کنید. در مرحله دوم مخاطبان خود را شناسایی کرده و با اطمینان اطلاعات را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارید. در رابطه با این که آیا شما نیاز دارید مطابق با مقررات GDPR یا قوانین PHI / HIPAA  عمل کنید، DLP در زمینه آماده سازی و محافظت از مشاغل در جایی است که درنظر گرفته می‌شود، تخصص دارد.