حاکمیت داده‌ها، روند و فرآیندی است که سازمان‌ها از آن، برای مدیریت و محافظت از داده‌های خود استفاده می‌کنند. در این متن، داده‌ها به معنای همه یا زیر مجموعه‌ای از نسخه چاپی و یا دیجیتالی از دارایی‌های یک شرکت است. در حقیقت، تعریف داده‌ها برای یک سازمان یکی از بهترین راهکارهای حاکمیت داده است. هنگامی که داده‌ها را تعریف کردید، می‌توانید تمام راه‌های استفاده از داده‌هایتان برای پیشرفت کار خود را سریع و هوشمندانه بررسی کنید.

یکی دیگر از جنبه‌های حاکمیت داده‌ها، محافظت از داده‌های خصوصی شرکت و مشتری است که باید امروزه و در این دوره، کاری با اولویت بالا برای سازمان‌ها باشد. نقض داده‌ها تقریبا در همه روزهای سال 2019 رخ می‌دهد و دولت‌ها برای محافظت از داده‌های شهروندان خود قوانینی را تصویب می‌کنند. یک برنامه حاکمیت داده‌ها کنترل‌هایی را برای محافظت از داده‌ها و کمک به سازمان‌ها برای پیروی از مقررات مربوط به انطباق، ایجاد می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین راهکارهای حاکمیت داده‌ها که می‌توانید در سازمان خود پیاده‌سازی کنید، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

چرا حاکمیت داده برای مشاغل مهم است؟

تصور کنید که شما در حال کار روی یک پروژه چند ملیتی به ارزش تقریبی 125 میلیون دلار هستید. حال تصور کنید درست زمانی که پروژه شما در حال فرود آمدن روی مریخ است این پروژه منفجر می‌شود. بدیهی است که نتیجه‌ خوبی نیست، اما این دقیقاً همان اتفاقی است که برای اولین مریخ پیما در سال 1999 افتاد. دلیل اصلی این شکست فاجعه بار؟ یک تیم به جای سیستم متریک از سیستم امپریال استفاده می‌کردند. فقدان یک برنامه حاکمیت داده‌ها منجر به شکست آن پروژه می‌شود. ناسا یک استاندارد حاکمیت داده را پیاده‌سازی کرد و اکنون ربات‌ها ساکن مریخ هستند. این یک نمونه ساده است که چگونه حاکمیت اطلاعات به موفقیت سازمان شما کمک می‌کند.

مزیت‌های حاکمیت داده

 • سیاست‌ها و سیستم‌های متمرکز، هزینه‌های فناوری اطلاعات مربوط به حاکمیت داده‌ها را کاهش می‌دهند.
 • استانداردهای داده امکان تصمیم‌گیری و ارتباطات میان کارکردی بهتر را فراهم می‌آورد، مدیریت ممیزی‌های مربوط به انطباق آسان‌تر می‌شود و حفظ استانداردهای انطباق آسان‌تر است.
 • یک برنامه‌ حاکمیت داده همچنین می‌تواند یک مزیت رقابتی برای رشد کسب و کار شما باشد. کسب و کار‌های مدرن براساس داده‌ها اداره می‌شوند، بنابراین بدون برنامه ریزی مناسب و هوش تجاری، شما از رقبای خود عقب خواهید افتاد.
 • داده‌ها، هوش تجاری را برای برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلند مدت از جمله ادغام و کسب اطلاعات، فعال می‌نمایند.
 • حاکمیت داده‌ها رشد داده‌ها را تحت کنترل و سازمان یافته نگه می‌دارد.
 • داده‌های پایدار، سازگاری با داده‌های جدید و قوانین حفظ حریم خصوصی را آسان‌تر می‌کند.

 • سیستم‌ها و سیاست‌های متمرکز، هزینه‌های فناوری اطلاعات را کاهش می‌دهد.
 • استانداردهای داده امکان ارتباطات میان کارکردی بهتر را فراهم می‌آورد.
 • مدیریت ممیزی‌های مربوط به انطباق آسان‌تر است.

چالش‌های مدیریت داده‌ها

هنگام ایجاد یک برنامه حاکمیت داده با چندین چالش مواجه خواهید شد:

 • حاکمیت داده‌ها بخشی از یک سیاست حاکمیت فناوری اطلاعات بزرگتر است. هر دو ابتکارعمل، باید با یکدیگر به طور هماهنگ عمل کنند تا هر دو موفق باشند.
 • تغییر از هر نوع دشوار است، اما ملزم کردن کارکنان به توجه کردن به حاکمیت داده‌ها بسیار دشوار است. کاربران برای دنبال کردن ابتکارات جدید شما در مورد حاکمیت داده‌ها، نیاز به انگیزه و محرک دارند.
 • تلاش ها در زمینه حاکمیت داده‌ها باید نسبت به نیازهای تیم، منعطف و برای کاربران ساده باشد. اگر حاکمیت داده‌ها مانع تلاش‌های کاری شود، اهداف تجاری را ارتقا نمی‌بخشد.
 • انتخاب فن‌آوری و ابزار برای مدیریت استراتژی حاکمیت داده‌ها می‌تواند پیچیده باشد. از منابعی مانند گارتنر برای تحقیق در فناوری استفاده کنید.

8 روش برتر حاکمیت داده‌ها

 • تعیین استاندارد فرمت‌ها
 • پوشش‌دهی داده‌های ساختار نیافته
 • انتساب یک مدیر ارشد داده‌ها
 • ساده‌سازی
 • ایجاد نقش‌های مختلف
 •  طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری تمام داده‌هایتان
 • اندازه‌گیری معیارهای سنجش اصلی
 • به‌صورت خودکار درآوردن

با وجود این چالش‌ها، چگونه باید حاکمیت داده‌ها را پیاده‌سازی کنید؟ در اینجا بهترین راهکارهایی که به شما در طی مسیر حاکمیت داده‌ها کمک می‌کنند ارائه شده است.

 1. استانداردهای فرمت را برای داده‌های خود تعیین کنید و از فناوری برای اجرای این استانداردها در هنگام پس پردازش و وارد کردن داده‌ها به بستر بزرگ داده خود استفاده کنید. شما می‌خواهید داده‌ها را از بسیاری از منابع متفاوت استخراج کنید، بنابراین باید داده‌های خود را در سیستم داده بزرگ خود نرمال کنید.
 2. داده‌های مدیریت نشده هنوزهم داده هستند! داده‌هایی که در فایل‌ها، پوشه‌ها و اشتراک‌های شما موجود هستند برخی از اطلاعات با ارزش شما هستند و اغلب نسبت به داده های مدیریت شده‌ شما در معرض خطر بیشتری هستند. اطمینان حاصل کنید که استراتژی حاکمیت داده‌های شما، داده‌های ساختارنیافته را پوشش بدهد.
 3. نقشه اهداف تجاری خود را برای حاکمیت داده‌ها از ابتدا ترسیم کنید و یک مدیر ارشد داده (CDO) را منسوب نمایید. CDO را مسئول مدیریت و دستیابی به اهداف حاکمیت داده‌ها نمایید. به شمای کلی مسئله بیاندیشید اما در طول مسیر نقاط ملموس قابل کنترل ایجاد نمایید.
 4. آن را ساده نگه دارید! حاکمیت داده‌ها کار اصلی اکثریت افراد سازمان نیست. تأثیر را بر روی مشارکت کنندگان و تیم‌ها به حداقل برسانید.
 5. نقش‌های مختلفی را برای اعضای تیم حاکمیت داده‌های خود تعیین کنید. دارندگان داده‌ها کلیدی هستند، به این دلیل که به داده‌هایی که ایجاد و مدیریت می‌کنند نزدیک هستند. شما می توانید تعدادی مدیر داده منسوب نمایید تا برای راهنمایی و تسهیل ارتباط با صاحبان داده همکاری کنند. تیم حاکمیت داده‌های شما باید توانمند بوده و کارکرد متقابل داشته باشند تا ابتکارعمل حاکمیت داده‌های شما را پیش ببرند.
 6. تمام داده‌های خود را طبقه بندی و برچسب گذاری نمایید. معیارهای ابرداده‌ای را ایجاد کنید که اهداف تجاری شما را ارتقا دهد و امکان استفاده مجدد از داده‌ها را فراهم کند.
 7. پیشرفت خود را از چند طریق مختلف بسنجید. هرچه بتوانید معیارهای سنجش بیشتری جمع‌آوری کنید، بهتر است. چند معیار اصلی برای حاکمیت داده‌ها ممکن است مواردی مانند اینکه چه مقدار از داده‌های قدیمی را ذخیره می‌کنید ، صاحبان داده چه تعداد پوشه اختصاص داده‌اند و چه میزانی از داده‌های حساس را ایجاد می‌کنید، باشند.
 8. تا حد امکان سیستم را به صورت خودکار درآورید. گردش خودکار کارها، فرآیندهای تأیید، درخواست داده‌ها، درخواست مجوزها و هر چیز دیگری را که می توانید خودکار کنید تا ابتکار عمل حاکمیت داده‌های خود را عملی کنید.

تدوین استراتژی حاکمیت داده‌ها

حاکمیت داده‌ها هنوز یک روش نسبتاً جدید است، اما طبق گفته گارتنر، 90٪ از شرکت‌های بزرگ تا سال 2019 یک مدیرارشد داده (CDO) خواهند داشت.  در سال 2014 تنها چهارصد CDO وجود داشت. در 2017 تعداد CDO ها به بیش از 4000 نفر رسید. با پیروی از این دستورالعمل‌های بهترین روش‌ها و پرسیدن سؤالات زیر، می‌توانید خود را برای یک استراتژی موفق برای حاکمیت داده‌ها آماده کنید:

 • استراتژی تجاری شما چیست؟
 • آیا اهداف کلیدی خود را در سازمان خود تعریف کرده و با آن‌ها در ارتباط بوده‌اید؟
 • آیا داده‌های درستی دارید و آیا از کیفیت کافی برخوردار هستند؟

پاسخ به این سؤالات، فعالیت‌های روزمره و ابتکارات بلند مدت حاکمیت داده‌های شما را پیش خواهند برد. نگه داشتن معیارهای سنجش در کانون توجه و برنامه‌ حاکمیت داده‌ها، سازمان را در مسیر درست نگه خواهد داشت.

سوالات مهم برای استراتژی حاکمیت داده‌های شما

 • استراتژی کاری شما چیست؟
 • آیا اهداف اصلی را تعریف کرده وبا آن‌ها در ارتباط بوده‌اید؟
 • آیا داده‌های درستی دارید و آیا داده‌هایتان دارای کیفیت کافی هستند؟

وارونیس به شرکت‌ها کمک می‌کند تا پروژه‌های حاکمیت داده‌ها را مدیریت کنند؛ از طبقه‌بندی داده‌های حساس گرفته تا ترسیم نقشه‌ دسترسی داده‌ها تا هشدار درباره فعالیت مشکوک. شما می توانید مجوز‌های پاکسازی را به صورت خودکار صادر کنید، ریسک را کاهش دهید و به صورت از‌پیش آگاهانه مدیریت و محافظت از داده‌های خود را انجام دهید. ببینید چگونه می‌توانید طرح‌های ابتکاری حاکمیت داده خود را با ارزیابی ریسک رایگان، تسهیل نمایید و یاد بگیرید چگونه می‌توانید یک برنامه‌ حاکمیت داده را ایجاد کنید که برای سازمان شما کارایی داشته باشد.