تهدیدات امنیت سایبری کاملاً فراگیر شده است و اطلاعات هیچکس، دیگر ایمن نیست. بنابراین شرکت‌ها نمی‌توانند از اهمیت  اموزش پایه ای کارکنان خود در مورد تهدیدات و بهترین شیوههای مواجهه با امنیت سایبری غافل شوند. بنابراین شرکت یا کارمند شما در برابر هکرهای مخرب یا کشورهایی که قصد سرقت داده‌ها یا هرگونه اطلاعات یا خدمات با ارزش دیگر را دارند، تا چه میزان عملکرد خوبی خواهند داشت؟

مطالعات نشان داده‌اند که بیشتر حملات دیجیتالی، تلاش برای بهره‌برداری (سواستفاده) از عامل انسانی از طریق تلاش‌های بسیار خلاقانه و فریبنده فیشینگ و سایر اقدامات مرتبط است. تقریباً 90٪ موارد نقض داده‌ها در اثر خطاهای انسانی ایجاد می‌شود. از این رو نیاز به آموزش مداوم کارمندان در زمینه امنیت سایبری را بیش از پیش به امری مهم تبدیل کرده است. مهاجمان مخرب و سایر هکرهای بسیار ماهر معمولاً به دنبال فریب‌کاربران هستند تا بتوانند مدت‌ها قبل از اینکه تلاش خود را برای هک کردن راه ورود آنها به سیستم محقق سازند، دسترسی زودهنگام به یک منبع دیجیتالی را برای آنها فراهم آورند. بنابراین افراد می‌توانند ضعیف‌ترین پیوند در دفاع از امنیت سایبری هر سازمانی باشند. به همین دلیل است که در بیشتر موارد، افراد هدف اصلی مهاجمین سایبری قرار می‌گیرند که از تکنیک‌ها و ابزاری همچون فیشینگ، مهندسی اجتماعی، باج‌افزار و بدافزار استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در مقیاس بزرگ، سازش و سوءاستفاده از مردم بر خلاف پیدا کردن یک نرم‌افزار واحد برای نقض سازمان یا تجارت شرکت، امری به مراتب آسان‌تر است. در حالی‌که ما تمام اقدامات لازم را برای بهبود زیرساخت‌های امنیتی موجود اتخاذ می‌کنیم، عدم توجه به آموزش نیروی انسانی باعث ایجاد خلل قابل توجه در استراتژی دفاعی خواهد شد.

اهمیت آموزش مداوم کارمندان در زمینه امنیت سایبری

اگر کارمندی نتواند در وهله اول یک تهدید امنیتی را تشخیص دهد، چگونه می‌تواند آن را تشخیص و گزارش داده و یا از بین ببرد؟ قطعاً این کارمندان نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند. یک بررسی تحت عنوان وضعیت فناوری اطلاعات امنیت 2019، نشان می‌دهد که امنیت ایمیل و آموزش کارمندان مهمترین چالش پیش روی متخصصان امنیتی فناوری اطلاعات (IT) است.  با وجود فایروال‌ها و سایر نرم‌افزارهای امنیتی، کارمندان هنوز هم رایج‌ترین نقاط ورود برای فیشرها (جعل‌کنندگان) هستند. برای شرکتی که تعداد کارمندان بیشتری دارد، به همان اندازه، نقاط ورودی افزایش می‌یابد و به همین ترتیب، افزایش امکان جعل در سازمان را نشان می‌دهد. آموزش آنلاین امنیت سایبری برای کمک به کارکنان است تا از خود و شرکت در برابر حملات سایبری و تهدیدات مرتبط محافظت نمایند. آموزش منجر به توانمندسازی کارمندان ار طریق بروزرسانی در خصوص چگونگی تشخیص و کاهش تهدید سایبری می‌شود. شما با قادر ساختن کارمندان به شناسایی و از بین بردن تهدیدهای سایبری، آسیب‌پذیرترین پیوند زنجیره را تقویت می‌کنید. به این ترتیب، فیشرها با میل خود به سمت شرکت‌های دیگر حرکت می‌کنند، زیرا هیچگونه امکانی در شرکت شما وجود ندارد تا با طعمه‌های آنها به دام بیفتد.

چرا آموزش آگاهی امنیتی برای هر سازمانی مهم است؟

با وجود زیرساخت‌های فعلی فناوری اطلاعات، اکثر هکرها امروزه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. سیستم‌ها به گونه‌ای دستکاری می‌شوند که بیشتر نقض‌ها (breach)، نوعی خطای انسانی را در پی دارد. بنابراین سازمان‌ها می‌بایست برای جلوگیری از حمله مهندسی اجتماعی، به منظور محافظت از منابع اصلی خود برای انجام امور تجاری و تعامل بی‌عیب و نقص با مشتریان، کارکنان خود را آموزش دهند.

کارهای ساده و تکراری را می‌توان در سیستم‌های خودکار مدل‌سازی کرد. با این وجود، افراد همیشه پشت اقدام هر کار خودکار و در پایان هر ایمیل، جلسه گفتمان یا تماس تلفنی قرار خواهند گرفت. بنابراین، مردم مفهوم “عامل انسانی” را در دیدگاه مهاجمان سایبری ارائه می‌دهند. تنها روش دفاع در برابر این حملات با آموزش و یا به تعبیر دیگر، آموزش آگاهی امنیتی برای کارکنان میسر است.

مباحث آگاهی امنیتی برای پوشش در حوزه آموزش کارمندان

اشکال مختلف تهدیدات امنیت سایبری: برای شناسایی مؤثر و جلوگیری از نقض‌های احتمالی امنیتی، کارکنان به روشنگری ابتدایی روش‌های مختلفی که یک تهدید می‌تواند خود را به آن شکل ارائه دهد، نیاز دارند. به عنوان مثال، می‌توانید به آنها درباره اسپم‌ها، بدافزارها، مهندسی اجتماعی، فیشینگ و مواردی از این قبیل، آگاهی بدهید.

 شما همچنین باید به کارمندان نشان دهید که چگونه یک رمزعبور قوی تنظیم کنند که ترکیبی از نمادها، حروف و اعداد باشد.

 نحوه شناسایی و گزارش تهدیدات امنیت سایبری: کارمندان چشم و گوش یک سازمان در محل هستند. هر وسیله‌ای که کارکنان شرکت از آنها استفاده می‌کنند یا ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنند، ممکن است سرنخ‌هایی درباره یک بدافزار کم خطر، ویروس، هک رمز عبور یا کلاهبرداری فیشینگ باشد.

 ابتدا به کارمندان آموزش دهید که چگونه این خطاهای غیرقابل توضیح و هشدارهای معقول آنتی ویروس را تشخیص دهند. سپس نحوه تهیه پرچم‌های قرمز را آموزش دهید و در مورد نفوذ یک فرد مشکوک به چه کسی اطلاع دهند.

 خط مشی‌های (سیاست‌های) ایمیل، اینترنت و رسانه‌های اجتماعی: عادت‌های ارسال ایمیل و وب‌گردی یک کارمند می‌تواند شرکت را در معرض حملات قرار دهد. بنابراین امری حیاتی است که  آموزش شما در استفاده از پلتفرم‌های ایمیل، اینترنت و رسانه‌های اجتماعی، شامل سیاست‌ها و دستورالعمل‌هایی باشد.

بهترین روش برای آموزش امنیت سایبری به کارمندان

 هدف اصلی فرایند آموزش ایجاد احساس مسئولیت مشترک و تعهد است تا شرکت به لحاظ ضریب انسانی از حمله در امان باشد.

آموزش امنیت سایبری آنلاین را برای هر کارمند جدید الزامی کنید. به طور مرتب آموزش را به روز کنید و تکرار کنید و آن را به یک روند مداوم تبدیل کنید، نه یک بار در یک رویداد ماه آبی. این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تهدیدهای سایبری رو به رشد، مقابله به روزی داشته باشید.

 اکنون که تمام راه خود را به سرانجام رسانده‌اید، آیا می‌خواهید اطلاعات را با افراد یا شرکت‌های ذیربط در میان بگذارید؟ شرکت‌ها روزانه در معرض حملات سایبری قرار می‌گیرند و اگر یکی از کارمندان می‌دانسته که به دنبال چه چیزی باشد، چنین مواردی از بین می‌رود. سوال بزرگی که باقی می‌ماند این است که آیا شما به عنوان یک فرد، شرکت یا سازمان، به اندازه کافی کار می‌کنید؟ چه تلاش‌هایی می‌کنید تا کارمندان خود را در امور فعلی در ارتباط با امنیت سایبری دخیل کنید؟ آینده درخشان است، اما حملات سایبری مانند موجوداتی جهش یافته هستند و بنابراین آموزش مکرر و تدریجی یک ضرورت در دفاع از امنیت است.