بیمه زوریخ با همکاری ادوایسن (Advisen) نهمین نظرسنجی سالانه سایبری درباره مدیریت ریسک و خریدارن بیمه را منتشر کرده است. این نظرسنجی دیدگاه افراد درباره امنیت اطلاعات و مدیریت ریسک سایبری را مشخص می‌کند. این نظرسنجی بیان می‌کند که یکی از نگرانی‌های اصلی افراد این است که با اتفاقاتی مثل هک شدن یا حملات سایبری یا قطع شدن اینترنت و وقفه‌ای که در کسب و کارشان می‌افتد باید چکار کنند. این نگرانی تمایل آنها به ایجاد محدودیت‌هایی در زمینه دسترسی به اطلاعات و بالا بردن امنیت سایبری در کسب و کارشان را افزایش داده است.

نتایج مهم نظرسنجی:

  • 82 درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشتند كه خطرات سایبری به نگرانی قابل توجهی در كل سازمان‌هایشان تبدیل شده است.
  • 95 درصد از پاسخ دهندگان گفتند كه انتظار دارند حملات سایبری تحت قوانین و پیگردهای قانونی قرار بگیرد.
  • 75 درصد از افراد انتظار دارند كه تمام مسائلی که ممکن است برایشان اتفاق بیفتد، تحت پوشش بیمه باشد.
  • 74 درصد از خریداران بیمه که در سال گذشته سرویس سایبری خود را تغییر داده‌اند، خرید سرویس‌های با محدودیت دسترسی بیشتر را به سرویس‌هایی که سیاست‌های سایبری مطابق خواست کلاینت ارائه می‌دهند، ترجیح داده‌اند.

در این نظرسنجی مشخص شد که آگاهی افراد برای خرید بیمه  جبران خسارت رخدادهای سایبری، افزایش یافته است. زیرا تعداد حملات و باج افزارها (ransomware) در 12 تا 18 ماه گذشته افزایش یافته است.

از بین 11 احتمال رخدادهای سایبری مختل کننده، 95 درصد نقض داده (data breach) را به عنوان ریسک درجه یک عنوان كرده‌اند. به دنبال آن اختلالات سایبری (cyber-related business) با میزان 94.5 درصد و اخاذی سایبری (cyber extortion/ransom) با 89 درصد در رده سوم است.

یکی دیگری از ریسک‌هایی که توسط پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی مطرح شد نگرانی آنها از مسائل مربوط به جریمه‌ها و مجازات‌ها بود. در پی جریمه‌های که (GDPR) برای دو شرکت چند ملیتی اعمال کرده است، خریداران بیمه می‌خواهند بدانند كه شرکت ارائه دهنده خدمات چگونه در صورت عدم رعایت قوانین GDPR و قوانین مشابه، پاسخگو خواهند بود. تعداد قابل توجهی از مدیران ریسک – 71 درصد – گزارش می‌دهند که انتظار دارند پوشش‌های بیمه سایبری آنها جریمه‌ها و مجازات‌ها را پوشش دهد و 35 درصد صریحاً اظهار داشتند که بیمه سایبری  را برای این منظور خریداری کرده‌اند. این مقدار 26درصد نسبت به نظر سنجی advisen در سال 2018 درصد افزایش داشته.

 

اطلاعات آماری

این گزارش پاسخ 350 نفر از مدیران ریسک، خریداران بیمه و متخصصان ریسک را منعکس کرده است. جامعه آماری این نظرسنجی افرادی چه از سازمان‌ها و شرکت‌‌های بزرگ و چه کوچک را شامل می‌شود.

کسانی که در حوزه‌های مالی، بانکی و بیمه فعال هستند، بیشترین تعداد افراد پاسخ‌دهنده به این نظرسنجی بوده‌اند. کسب و کارهایی با ابعاد مختلف در جامعه آماری این نظرسنجی وجود دارد، اما بیشتر پاسخ‌دهندگان از سازمان‌های متوسط و کوچک با درآمد 1 بیلیون یا کمتر هستند.