نگهداری از لپ تاپ برای حفظ امنیت لپ‌ تاپ‌ و عملکرد مناسبش، امری ضروری است. نگهداری مناسب از آن، نه تنها باعث می‌شود که لپ تاپ به صورت بهینه کار کند، بلکه از داده‌های ارزشمندتان نیز در مقابل تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند. اگر نمی‌دانید که از کجا شروع کنید در اینجا 10 نکته توسط تیم فناوری اطلاعات و امنیت اطلاعات پیراسک برای نگهداری و حفظ امنیت لپ تاپ آورده شده‌ است.

1.   به روز رسانی

از به روز بودن سیستم عامل و نرم‌افزارهای لپ تاپ‌تان اطمینان حاصل کنید. در داخل اکثر سیستم‌‌ عامل‌ها اقدامات امنیتی‌ تعبیه شده است، بنابراین اغلب به روز رسانی‌ها امنیت لپ تاپ را بهبود می‌بخشند و باگ‌های سیستم عامل را رفع می‌کنند. به روز بودن نرم افزارها و سیستم عامل‌ها تضمین می‌کند که لپ تاپ و داده‌هایتان در برابر تهدیدات امنیتی و مشکلات سیستمی محافظت می‌شوند.

2.   فضای دیسک

حواستان به فضای دیسک لپ تاپ‌تان باشد. اگر هارد دیسک لپ تاپ پر شده باشد، نرم‌افزار‌ها اجرا نمی‌شوند. می‌توانید با حذف برنامه‌های ناخواسته و فایل‌هایی که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید مقداری فضا آزاد کنید. اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید مرتبأ فایل‌های موقت‌تان را پاک کنید. برای انجام این کار می‌توانید از ابزار پاک‌کننده‌ هارد دیسک (Disk Cleanup) استفاده کنید. مطمئن شوید که فایل‌های موقت (Temporary Files) را تیک زده‌اید.

3.   فایل پشتیبان (Back Up)

یک فایل پشتیبان خوب و چندین فایل پشتیبان دیگر تهیه کنید. برای بک‌ آپ گرفتن از لپ تاپتان چند هارد اکسترنال تهیه کنید. در سیستم‌عامل مک، مادامی که درایو پشتیبان به لپ تاپ وصل باشد، می‌توانید با استفاده از برنامه‌ی Time Machine، از لپ تاپتان فایل پشتیبانی بگیرید. همین کار را می‌توانید با استفاده ازWindows Backup، بر روی لپ تاپ‌ شخصی‌تان انجام دهید. اگر اتفاقی برای لپ تاپ‌تان بیافتد می‌توانید با استفاده از این هارد دیسک‌ها که فایل پشتیبان بر روی آن‌ها قرار دارد، اطلاعاتتان را بازیابی کنید و حتی اگر نیاز بود می‌توانید آن‌ها را به لپ تاپ‌ جدیدی منتقل کنید. همچنین استفاده از سرویس‌های پشتیبان‌‌گیری ابری هم ایده‌ خوبی است.

4.   تهویه

از تهویه‌ مناسب مکانی که لپ تاپ‌تان (لپ‌تاپ یا لپ تاپ‌ی رومیزی) را در آن قرار داده‌اید، اطمینان حاصل کنید. سرمایش برای اجزای داخلیِ لپ تاپ امری بسیار ضروری است و تمیزیِ لپ تاپ ، باعث افزایش طول عمرش می‌شود. ممکن است گرد و خاک زیادی درون لپ تاپ‌تان نشسته باشد. تمیز کردن منافذ و صفحه کلید با استفاده از هوای فشرده ، تا حدودی این گرد و غبار را از بین می‌برد و سرمایش بهتری را برای آن فراهم می‌کند.

5.آنتی ویروس

داشتن یک آنتی ویروس خوب که مرتبأ لپ تاپ‌تان را اسکن کند، بسیار ضروری است. در هر لحظه ویروس‌های جدیدی ظاهر می‌شوند، بنابراین اسکن مرتب باعث می‌شود که لپ تاپتان به درستی عمل کند و داده‌هایش ایمن بمانند.

6.   وب‌گردی ایمن

مطمئن شوید که وبسایتی که به آن سر می‌زنید معتبر باشد و هنگام وارد کردن آدرس‌های اینترنتی در مرورگرتان، مخصوصأ زمانی که خرید اینترنتی می‌کنید مراقب باشید. اگر یک کاراکتر را جا بیاندازید ممکن است به سایتی بروید که داده‌هایتان را به خطر بیاندازد و یا به سایتی بروید که محتوایش امن نباشد. همیشه خرید‌های اینترنتی خود را در سایت‌های معتبر و شناخته شده انجام دهید.

هرگز از شرکتی که تا به حال نامی از آن نشنیده‌اید، خرید نکنید. این روزها سرقت اطلاعات بسیار زیاد شده است و خرید از جایی که هرگز از آن چیزی نشنیده‌اید، می‌تواند منجر به سرقت اطلاعات شود. همچنین اگر تبلیغی بر روی اینترنت مشاهده کردید که به طرز عجیبی خوب بنظر می‌رسید، احتمالأ برای سرقت اطلاعاتتان است.

7.   پسورد قوی

ما نمی‌توانیم به اندازه‌ کافی بر اهمیتِ داشتن یک پسورد قوی تأکید کنیم. از گذرواژه‌های قوی (بالای 10 کاراکتر و پیچیده) استفاده کنید و از یک گذرواژه برای چندین جای مختلف استفاده نکنید. مرتبأ پسوردتان را عوض کنید و آن‌ها را امن نگه دارید.

8.   احراز هویت دو مرحله‌ای

در صورت امکان از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. تأیید کننده‌ها، یک کد یک‌ بارمصرف تولید می‌کنند که فقط از دستگاهی که به نام شما ثبت شده است قابل دسترسی است. این امر باعث می‌شود که افراد دیگر، حتی در صورت داشتن پسوردتان نتوانند وارد حساب کاربری‌تان شوند .

9.   کنترل حساب‌های مالی

مرتبأ بر حساب‌های مالی خود نظارت کنید. اگر برداشت مشکوک و یا فعالیت ناشناخته‌ای را مشاهده کردید به سرعت به آن واکنش نشان دهید.

 

10.حواستان به فیشینگ باشد

مراقب ایمیل‌های فیشینگ باشید. این ایمیل‌ها در هر شکل و اندازه و موضوعی پیدا می‌شوند. حواستان به ایمیل‌هایی که اعتبارنامه‌ و یا اطلاعات شخصی‌تان را می‌خواهند و یا به شما می‌گویند که کاری را انجام دهید (مثلأ می‌گویند اینجا کلیک کنید ، این فایل را دانلود کنید و غیره) باشد.